Blaha, Beluský, Letanovská a Šípoš v RTVS

, Marek Makara, odkaz na videozáznam

Jediný, kto tu šíri konšpiračné teórie ste Vy pán Blaha,” hovoril 6. septembra 2020 poslancovi Smeru Michal Šípoš z OĽaNO. Politici sa stretli v O päť minút dvanásť. Za stolom s nimi sedeli aj Andxrea Letanovská (Za ľudí) a Martin Beluský (ĽSNS). Témou bolo oslobodenie Kočnera, nosenie rúšok, kauzy novej vlády aj očkovanie.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.

 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

sa vláda rozhodla, že prispeje tým najslabším, budú trináste dôchodky, dokonca v porovnaní s minulým rokom to bude 200 percentný nárast. Takisto je pripravený balíček opatrení v hodnote 500.000.000 EUR, kde sa budú tí najslabší podporovať, to sú tehotenská dávka od štvrtého mesiaca tehotenstva pre budúcu matku, je to dvojnásobný odvodový bonus pre pracujúcich rodičov atď

Na 13. dôchodky má ísť raz toľko peňazí ako štát vyplatil na vianočných príspevkoch vlani. Vlada pripravila sociálny balíček pre zraniteľné skupiny vo výške 500 miliónov eur. Tvrdenie Andrey Letanovskej hodnotíme ako ešte pravdivé. 

13. dôchodky

Vláda Igora Matoviča schválila na návrh ministra práce zmeny v tzv. 13. dôchodkoch. Nové pravidlá musia ešte prejsť v parlamente.

Podľa starých pravidiel prijatých predošlou koalíciou tesne pred voľbami mali penzisti dostať priplatené vo výške priemernej mesačnej sumy starobného dôchodku - teda 460,40 eura. Štát to malo stáť 442 miliónov eur, rozpočet na rok 2020 s nimi však nerátal.

Matovičova vláda sumu 460 eur mení. Výšku 13. dôchodku naviazala na výšku štandardnej penzie - čím nižšia, tým vyšší bude 13. dôchodok. Penzisti s priemerným dôchodkom po novom dostanú asi 205 eur.  

Minulý rok štát vyplatil dôchodcom 154,3 milióna eur na vianočných príspevkoch, tento rok má ísť na trináste dôchodky 307,5 miliónov eur - teda asi dvojnásobok.

Ministerstvo tento rozdiel interpretovalo ako 201-percentný nárast, čo prebrala aj Letanovská. 

Sociálny balíček 

Vláda tiež predstavila sociálny balíček za 500 miliónov eur. Jeho súčasťou má - okrem 13. dôchodkov - byť aj tehotenská dávka vo výške 200 eur od 4. mesiaca a dvojnásobný daňový bonus na deti od 7 do 15 rokov.

ideme pomáhať napríklad bankám, ideme im odpúšťať 350.000.000 EUR, a na druhú stranu povieme, že dôchodcom 300 000 000 proste nedáme… ideme dať bieloruskej opozícii 750 miliónov EUR, ale tým najchudobnejším ľuďom, ktorí zárábajú minimálne mzdy, tak tým povieme, že na nich zvýšenie platu proste nemá.

Nesedí ani jedno z čísel, ktoré Martin Beluský uviedol. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Vláda sa chystá zrušiť bankam tzv. bankový odvod. Doteraz kvôli nemu ročne platili 150 miliónov eur, po zvýšení predošlou vládou koncom roka 2019 to mal byť asi dvojnásobok.  

Vláda Roberta Fica schválila pár dní pred voľbami v pochybnom skrátenom konaní 13. dôchodky. Tento rok na nich plánovala dať 442 miliónov eur. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť počítala so 432 miliónmi eur ročne.

Vláda Igora Matoviča tento spôsob a výšku vyplácania 13. dôchodkom mení. Dôchodcovia majú po novom tento rok dostať spolu 307,5 milióna eur. Rozdiel je teda cca 125 miliónov eur. 

2. septembra vláda schválila vytvorenie fondu na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti. Vloží doň 250 tisíc eur pôvodne vyčlenených na boj s koronavírusom v Taliansku.

táto vláda, vláda Igora Matoviča, sa odbavuje na tých najslabších, na dvoch miliónov tých najslabších. Každému priemernému dôchodcovi zoberie 260 EUR mesačne v trinástom dôchodku, každému robotníkovi, tomu najchudobnejšiemu, mu zoberie 33 EUR v rámci minimálnej mzdy. A zoberie ešte aj deťom tie obedy zadarmo. Dokonca nevyplatili mzdu ani tým prekladateľom do posunkovej reči

Nová koalícia znižuje sumu, ktorá má byť vyplatená na 13. dôchodok aj výšku minimálnej mzdy. Obedy zadarmo nahrádza, pre sociálne slabé rodiny však zostanú takmer zadarmo. Tvrdenie Ľuboša Blahu hodnotíme ako celok ako ešte pravdivé. 

13. dôchodok

Vláda Igora Matoviča schválila na návrh ministra práce zmeny v tzv. 13. dôchodkoch. Nové pravidlá musia ešte prejsť v parlamente.

Podľa starých pravidiel prijatých predošlou koalíciou tesne pred voľbami mali penzisti dostať priplatené vo výške priemernej mesačnej sumy starobného dôchodku - teda 460,40 eura. Štát to malo stáť 442 miliónov eur, rozpočet na rok 2020 s nimi však nerátal.

Matovičova vláda sumu 460 eur mení. Výšku 13. dôchodku naviazala na výšku štandardnej penzie - čím nižšia, tým vyšší bude 13. dôchodok. Penzisti s priemerným dôchodkom po novom dostanú asi 205 eur - teda cca o 255 eur menej, ako by dostali podľa predošlých pravidiel.

Minimálna mzda 

Pôvodne mala minimálna mzda v roku 2021 dosiahnuť 60 percent priemernej mzdy, čo by bolo 656 eur. V roku 2020 je na úrovni 580 eur. 

Nová vláda však túto sumu mení a minimálnu mzdu stanovuje na úrovni 623 eur. Oproti pôvodnej sume tak zamestnanci dostanú menej o 33 eur. 

Obedy zadarmo, tlmočníci

Obedy zadarmo pre deti materských a základných škôl majú byť od budúceho roka zrušené a nahradené dvojnásobným daňovým bonusom. Pre deti nezamestnaných rodičov a zo sociálne slabších rodín budú obedy stáť 1 cent. 

Začiatkom septembra media priniesli informáciu, že Úrad vlády a rezort vnútra nezaplatili tlmočníkom do posunkového jazyka za ich služby. Má ísť o niekoľko tisíc eur. Štát prisľúbil nápravu.

Len žiadna vakcína nie je stopercentná, a keď prejde tým správnym procesom, ktorý je predpísaný, tak potom sa dá vyhlásiť, že je použiteľná, je bezpečná v prijateľnej miere, ale na miliónoch obyvateľov, keď je použitá, určite v určitom percente dôjde k nežiaducim účinkom ako pri každom jednom lieku, takže musíme s tým rátať a musíme byť na to pripravení.

Vakcíny musia prejsť prísnym testovaním ich účinnosti a bezpečnosti. Pri malom percent dojde k nežiadúcim účinkom - tak, ako pri každom inom lieku. Tvrdenie Andrey Letanovskej hodnotíme ako pravdivé. 

Štáty Európskej únie musia dodržiavať spoločný liekopis - teda súbor pravidiel na prípravu a kvalitu liekov. Liekopis vznikol po spolupráci medzinárodne uznávaných autorít. 

Každý liek - vrátane vakcíny - musí pred schválením na použitie prejsť štyrmi fázami testovania, ktoré zisťujú jeho bezpečnosť a účinnosť na dostatočne výpovednej vzorke populácie resp. pacientov. 

Zloženie vakcín je detailne uvedené v príbalovom letáku. Podrobný prehľad vakcín aj pomocných látok v nich vrátane ich potenciálnych vedľajších účinkov prináša web Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. 

Očkovanie je vysoko bezpečné, nie je však úplne bez rizika – ako každý zdravotný úkon. Riziká očkovania lekári a epidemiológovia poznajú,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva. Ak ktorékoľvek z rizík nastane, lekár a úrady riešia situáciu podľa pripraveného postupu. 

Úrad tiež upozorňuje na to, že určité malé percento očkovaných osôb si po očkovaní nevytvorí protilátky, alebo si ich nevytvoria v dostatočnom množstve.“ 

Štátny web očkovanie.sk opisuje lokálne a celkové nežiadúce účinky očkovania. Medzi lokálne radí bolesť, začervenanie či zatvrdnutie pri mieste vpichu. Medzi celkové patria zvýšená teplota, nechutenstvo či únava. Tieto príznaky sa vyskytujú u asi 10 percent prípadov, po niekoľkých dňoch pominú.  

Zriedkavé účinky ako bolesti svalov či alergické dermatídy sa vyskytujú o jedného dieťaťa zo stotisíc až milión. Závažné účinky sa objavia u jedného dieťaťa z milión. 

Negatívne aspekty sú mnohonásobne vyvážené významným znížením výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním,” píše úrad.

čo sa týka vakcinácie, áno, zase musím povedať, trvám na tom, že nemôžme ukončiť túto debatu, že vakcinácia je hlúposť, vakcinácia na celom svete zabezpečila to, že deti prestali zomierať na detské infekčné ochorenia, práve Afrika slávi veľký sviatok, že sa zbavili detskej mozgovej obrny, vďaka vakcinácii, a v posledných rokoch mali veľmi ťažkú situáciu, lebo boli tiež silné antivakcinárske hnutia, napriek tomu to vybojovali, lebo tí ľudia videli, že tie deti im prestali zomierať a prestali byť zmrzačený na celý život. A takto to bolo s mnohými ochoreniami, o ktorých dnes už našťastie čítame len v knihách, a je to práve vďaka vakcinácii.

Očkovanie pomohlo vyhubiť mnohé infekčné choroby a zachránilo státisícky životov. Tvrdenie Andrey Letanovskej hodnotíme ako pravdivé. 

Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že negatívne aspekty (očkovania) sú mnohonásobne vyvážené významným znížením výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním.”

Podľa úradu vďaka očkovaniu výrazne poklesla chorobnosť a úmrtnosť detí a vykoreneniu niektorých infekčných ochorení. 

Vplyv očkovania možno najlepšie ilustrovať na eradikácii varioly. Vďaka očkovaniu sa podarilo eradikovať (vyhubiť - pozn.) toto smrteľné ochorenie, ktoré bolo ešte v 70. rokoch príčinou mnohých úmrtí na svete. V súčasnosti je  v záverečnej fáze eradikácia ďalšieho závažného až smrteľného ochorenia - detskej obrny.”

V auguste 2020 médiá informovali, že očkovanie pomohlo vykynožiť vírus detskej obrny v Afrike. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zachránila snaha o vyhubenie vírusu detskej obrny od roku 1996 1,8 milióna detí pred ochrnutím a 180-tisíc pred smrťou.