Bittó Cigániková, Leščáková, Kaliňák a Šutaj Eštok v RTVS

O 5 minút 12, Marek Makara, odkaz na videozáznam

Nedeľnej O 5 minút 12 sa zúčastnili až štyria diskutujúci: Jana Bittó Cigániková z SaS, Viera Leščáková zo strany Za ľudí, opozíciu zastupovali Erik Kaliňák zo strany Smer – SD a Matúš Šutaj Eštok z Hlasu – SD. Relácia sa venovala opatreniam voči covidu, očkovaniu, aj motiváciám k nemu.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

A prečo nám tu chýbajú zdravotníci? Lebo táto vláda ako jediná vláda v celej V4 nenavýšila výplaty zdravotným pracovníkom ani o jeden jediný cent, máte tu takú krajinu, ako je napr. Maďarsko, kde boli ich výplaty navyšované niekoľkokrát od januára ich čaká ďalších 20 % na navýšenie a táto vláda skrátka ani jeden jediný cent.

Výrok hodnotíme ako zavádzanie, keďže Erik Kaliňák preháňa fakt, že zdravotníci nedostali dostatočne navýšené platy, a tiež vysvetľuje odchody zdravotníkov len ich nízkymi platmi.

Je pravda, že Slovensko má najnižšie platy zdravotníkov spomedzi krajín V4. Pre pandémiu nedošlo ani k plánovanému zvýšeniu pre sestry na 110 % pôvodnej mzdy, ktorú mala vláda Igora Matoviča naplánovanú na rok 2020. Ostatné krajiny mzdy zvýšili, v susednom Maďarsku naozaj počas pandémie došlo k niekoľkým navýšeniam vďaka reforme. Od januára 2022 si majú zdravotné sestry podľa Orbána prilepšiť o 21 %. V Českej republike sa platy zvyšujú o 6 % a časť poľských lekárov si polepší o 19 % a zdravotné sestry až o 35 %.

Rozpočet na rok 2022 ráta s vyčlenením 91 miliónov na platy zdravotníkov, čo znamená podľa slov Igora Matoviča nárast o 3,6 %.  Jedná sa o valorizáciu platov na základe mzdového automatu v zdravotníctve. Neplatí teda tvrdenie, že platy nerástli ani o jediný cent, nenarástli však k pomere voči priemernej mzde v hospodárstve.

O výraznejšom zvyšovaní platov na úroveň, ktorá by bola konkurencieschopná v rámci Európy alebo V4, slovenský rezort zdravotníctva v roku 2022 podľa slov ministra rokuje.

Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej patria nízke platy medzi dôvody, kvôli ktorým sestry odchádzajú zo Slovenska. Častými sú však aj nevyhovujúce pracovné podmienky, permanentné preťažovanie, ale aj vysoký vek. Náročná druhá vlna covidu na Slovensku a celkový stav zdravotníctva sú tak tiež dôležitým faktorom, ktoré treba okrem platov brať do úvahy pri vysvetlení, prečo zdravotníci chýbajú.

Ja si vytiahnem, keďže ste to spomenuli ivermektín, tak tu máte informácie, koľko bolo štúdií ohľadom funkčnosti ivermektínu. Koľko z nich bolo proste plne schválených, double-blinded, peer-reviewed. A tu sú proste zaujímavé čísla 66 percentné zlepšenie pri profylaxii, dokonca 85 percentné zlepšenie.

Erik Kaliňák čerpá údaje o štúdiách o ivermektíne zo stránky c19early.com, ktorá zhŕňa všetky publikované štúdie o potenciálnych liekoch na covid-19. Nekontroluje však kvalitu štúdií. Naopak metaanalýza organizácie Cochrane ukazuje, že nemôžeme povedať, že ivermektín pomáha liečiť covid-19. K záveru, že zatiaľ nie je dosť dát, na základe ktorých by používanie ivermektínu mohli odporúčať, dospeli aj EMA a FDA.

Svoju argumentáciu opiera o stránku c19early.com, ktorá na sérii podobných domén agreguje všetky štúdie rôznych experimentálnych či kontroverzných liekov na covid-19. Na stránke nie je uvedené, kto je jej autorom. 

V prípade invermektínu výsledky týchto štúdii vyzerajú, že liek pomáha pri skorej liečbe covidu-19 v 66 percentách prípadov. Štúdie zaoberajúce sa prevenciou covidu, teda profylaxiou, ukazujú 85-percentnú úspešnosť pri jeho použití.

Meta analýza zahŕňa 70 štúdii, nie všetky sú však recenzované nezávislým odborníkom pred publikovaním (peer-reviewed), ani dvojito zaslepené (double blinded) - takých zahŕňa len jedenásť. Nie všetky sú dostatočne kvalitné a používajú nepresvedčivé dáta: Babalola et al napríklad ukazuje, že 50 percent z 21 účastníkov štúdie trpelo bolesťami hlavy ako nežiadúcimi účinkami. Carvallo et al je štúdia od autora, ktorého iný článok zo žurnálu stiahli.

Stránka uvádza, že štúdie sa celkovo robili na viac ako 49-tisíc pacientoch. Z nich však 21 232 tvorili pacienti jednej štúdie, Mayer et al, ktorá nebola randomizovaná a 3 266 pacientov si v nej zvolilo liečbu ivermektínom.

V júli 2021 publikovala metaanalýzu britská organizácia Cochrane,  ktorá sa zameriava na metaanalýzy v oblasti medicíny. Do úvahy brali autori štúdie, ktoré spĺňajú požiadavky na kvalitu metodológie a použitých dát. Na základe týchto dát usúdili, že nie je možné posúdiť, či má ivermektín pozitívny efekt pri liečení covidu-19.

Použitie ivermektínu zatiaľ neodporúča ani Európska lieková agentúra EMA a americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv FDA.

Ak rátame iba tých 400 tisíc, 420 tisíc testov týždenne, ktoré vytestuje Braňo Gröhling v školách, tak tá pozitivita je 0,8 %.

Počas posledného novembrového týždňa sa podľa tlačovej konferencie ministra školstva spravilo 440 tisíc samotestov. Avšak neinformoval o tom, aká je pozitivita samotestov. Tieto informácie sa portálu Demagóg.SK nepodarilo dohľadať. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Minulý týždeň 83 % prezenčná výučba, teraz 80 % napriek tým zatváraniam, 80 % detí sa učí prezenčne preto, lebo jednoducho v tej triede nemajú výskyt toho covidu, 1,6 % je pozitívnych a to je z PCR testov.

V posledný novembrový týždeň sa podľa dát Ministerstva školstva 80% žiakov učilo prezenčne, v týždni predtým to bolo 82,3%. Pozitivita žiakov testovaných PCR testami bola 1,7%. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

…a keď boli sedem mesiacov zatvorené školy, pani Leščáková, súhlasím s tým, čo ste povedali. Prví na svete sme boli takí takí, že sme takto dlho zatvorené školy.

Mieru „zatvorenosti škôl” vyhodnocovala Agentúra OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Vzala pri tom do úvahy aj lokálne a čiastočné zatvárania škôl, ktoré komplikujú vyhodnotenie tejto oblasti. 

Dáta UNESCO spracoval Denník N do prehľadného porovnania, z ktorého Z vyplynulo, že Slovensko nemalo v rámci EÚ najdlhšie zatvorené školy. Dlhšie mali školy zatvorené v Českej republike a v Rumunsku. Výrok teda hodnotíme ako nepravdivý.