Béla Bugár vs. Robert Kalinák

Na telo, Zlatica Puškárová

Diskusia Bélu Bugára a Roberta Kalináka pojala slovensko-madarské vztahy z niekolkých uhlov – hlavnú pozornost relácia venovala návrhu novely používaní jazykov menšín, dostalo sa ale aj na zákon o štátnom jazyku, odchode madarského konzula zo Slovenska, ci zrušenie summitu madarského predsedníctva únii. Väcšinu diskusie zabralo natahovanie sa poslancov o tom, co vlastne návrh novely prináša/neprináša, prípadne na interpretácii rôznych paragrafov. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Nevieme, či to bola strana Most-Híd, ktorej by bola pripísaná hlavná zásluha na dohode koalície ohľadom dohodárov v rámci daňovo-odvodovej reformy.

Tu zrazu je ochotný pristúpiť k tomu, aby zákon bol odložený, aby sa rokovalo až potom, čo sa uvidí. Ja vás vyzývam, aby ste to isté urobili minimálne s menšinovým zákonom v súvislosti so sčítaním ľudu, pretože napríklad Rusínov ste oslovili až tento piatok. Vy hovoríte o ostatných, ostatných minoritách, ale v žiadnom prípade ste ich neoslovili.

Kedy boli ktoré menšiny ministerstvom oslovené, sa nám zistiť nepodarilo.

Nakoniec premiérka Radičová v podstate zbierala podpisy proti vzniku Slovenskej republiky v roku 92.

Radičová nezbierala podpisy proti vzniku samostatnej republiky, zbierala podpisy, aby sa k rozdeleniu vyjadrili občania ČSFR v referende.

Úryvok z petície:
"Občania v slobodných voľbách nikomu nedali hlas na rozbitie spoločného štátu. Preto poslanci Slovenskej národnej rady nemajú mandát rozhodnúť o jeho zániku. Ak sa má rozhodovať o našom osude, rozhodnime v referende. Naše úsilie o spoločný štát je bojom o demokraciu. Poslanci Slovenskej národnej rady, nepodľahnite politickým manipuláciám, nepodľahnite nátlaku. Nedovoľte, aby sa zopakoval Február 1948!"

Ale faktom najviac zostáva, viete, ešte aj keď predseda parlamentu vyhlási, že teda on sa vrátil z nemeckého exilu v roku 90, ale už sa teší až si kúpi domček a bude bývať na pláži v Austrálii.

Sulík o presťahovaní sa do Austrálie hovoril s denníkom Korzár, ktorý jeho slová interpretoval:

"Tesne predtým, než pôjde do dôchodku, si v Austrálii kúpi domček a zostane žiť u protinožcov. Ako tvrdí, je tam príjemné podnebie, pokoj a žiadni politici."

Nakoniec v konečnom dôsledku, v dnešnej vládnej koalícii naozaj nie je nikto, kto hlasoval za slovenskú ústavu, alebo dokonca hlasoval za slovenskú zvrchovanosť, ako za základný predpoklad vzniku Slovenskej republiky v tom čase.

Nepodarilo sa nám nájsť informácie potrebné na overenie tohto výroku.