Béla Bugár vs. Robert Fico

Na telo, Zlatica Puškárová, odkaz na videozáznam

V nedelnej relácii Na Telo diskutoval (už druhý krát v ten den) Béla Bugár a s chrípkou Robert Fico. Zlatica Puškárová uvádzala najmä ekonomické témy. V krátkosti sa politici tiež vyjadrili ku kauze Hayekovcov. Reláciu si môžete pozriet v archíve Markízy.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

 Je síce pravda, že vláda Roberta Fica definitívne zastavila a nepokračovala v privatizácii Carga, avšak privatizácia bola pozastavená už predošlou vládou pred predčastnými voľbami.

Výsledok je taký, že tak ste rozdeľovali, že začala rásť aj nezamestnanosť, nie je pravda čo ste povedali, stále takto išla hore nezamestnanosť. Nie necelých 10%, ale oveľa viac 13,14%.

Ako sme už uviedli pri Ficovom výroku, nie je možné určit jasný trend vývoja nezamestnanosti. Z toho dôvodu nemôžme uznať Bugárove vyhlásenie „stále takto išla hore nezamestnanosť“.

Ďalej nehovoríte pravdu, pretože súčasťou širokorozchodnej mali byť logistické centrá v Bratislave, na prístave a tak isto aj na letisku. Práve naopak, bol to projekt pre tisícky nových pracovných miest.

štúdia ani plán ešte neboli vypracované, je to iba v rovine šľubov a úvah. Ako uvádzajú Hospodárske noviny, je pravda, že Fico dal podmienku, že logistické centrum má byť na Dunaji. „Absolútnou podmienkou Slovenskej republiky v prípade výstavby širokorozchodnej železnice je vybudovanie bratislavského prístavu na Dunaji ako logistického centra pre lodnú dopravu.“ Na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

Ešte raz. Náš deficit, ktorý sme oznámili v júni, ktorý bol prehodnotený, pretože bol slabý výber daní, bol 7%. A 7,8% zvyšujete deficit vy.

Je pravda, že odchádzajúci minister financií Ján Počiatek odhadoval deficit pre rok 2010 na 6,98 % a súčastná vláda, ale aj misia MMF ho odhaduje až vo výške 7,8% (v druhom prípade 8% (.pdf)) Ako sme už uviedli 19.9.2010:

Je však zavádzajúce tvrdiť, že vláda deficit navyšuje zámerne. Výšku deficitu ovplyvňuje úspešnosť výberu daní, alebo správnosť odhadu výdavkov pri tvorbe rozpočtu. Súčastná vláda nevytvárala rozpočet pre rok 2010 a neprijala žiadne opatrenie, ktoré by navýšilo výdavky štátu. Naopak, pozastavila niektoré čerpania štátneho rozpočtu. Príkladom je zrušenie projektu 1. balíčku PPP.“