Béla Bugár vs. Dušan Caplovic

Na telo, Zlatica Puškárová

Hlavnou témou duelu bol zákon o používaní jazykov národnostných menšín schválený uplynulý týžden v parlamente. Politici sa dopústali klasických pochybení, ked svoju principiálnu pozíciu ku téme dokladovali argumentami, ktoré boil nepravdivé, prípadne zavádzajúce. Na konci relácie moderátorka otvorila tému madarskej Ústavy a reakcie Slovenska na nu. Diváci tak mali možnost si vypocut už mnohokrát odoznené argumenty o tom, kto je lepším ochrancom Slovenskej republiky. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Je pravda že reagovali aj iní, ale ani nikto cez vyhlásenie parlamentu. My sme ako a jediný štát, ktorý takýmto spôsobom reagoval.

Prijatie maďarskej ústavy vyvolalo reakcie aj v zahraničí. O existujúcich obavách hovoril Pan Ki-Mun, znepokojenie vyjadrila aj Benátska komisia či Amnesty International. Zo zástupcov európskych krajín sa proti maďarskej ústave vyslovil nemecký štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Werner Hoyer. Pred jej prijatím sa proti pripravovanému zneniu postavilo niekoľko slovinských politických strán.

Slovenská republika však bola jediným štátom, ktorý na prijatie maďarskej ústavy reagoval na úrovni parlamentného vyhlásenia.

Avizuje (Smer zmenu Ústavy, pozn.), že ideme robiť, tak isto ako SMER avizuje minimálne tri týždne odvolávať premiérku a zatiaľ sa na to neodhodlali a nemajú dosť poslancov.

TASR, 19. apríl 2011:

"Budúci týždeň, po Veľkej noci, podáme (do parlamentu, pozn. TASR) návrh na odvolanie Ivety Radičovej z funkcie predsedníčky vlády," vyhlásil Fico...

SITA, 8. mája 2011:

Podľa Smeru dôvodov na odvolanie Radičovej pribúda
Strana pracuje na návrhu odvolania premiérky
.

Strana SMER-SD viac ako mesiac hovorí o podaní návrhu na odvolanie premiérky, doteraz však taký návrh v NS SR predložený nebol.

Treba povedať jasne, že my tiež konáme medzi našou socialistickou frakciou. My vážne o týchto veciach hovoríme. Sú informovaní.

Monika Flašíková-Beňová (členka socialistickej frakcie S&D v EP), napríklad 9. mája 2011 vystúpila v Európskom parlamente s krátkym prejavom, v ktorom uviedla, že "prijatá ústava zásadným spôsobom narúša práva menšín a dobré susedské vzťahy medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie."

Či sa tak deje aj vnútri socialistickej frakcie sa nám overiť nepodarilo. 

Druhá vec čo je veľmi dôležité a to je rozdiel medzi opozíciou a koalíciou. Koaliční poslanci všade kde chodia, na rôzne zasadnutia európskych výborov a tak ďalej, túto otázku otvárajú (otázku a problémy súvisiace s maďarskou Ústavou, pozn.).

O činnosti Ministerstva zahraničných vecí SR v otázke maďarskej ústavy informoval Mikuláš Dzurinda (.pdf). Okrem iného povedal: 


"V apríli 2011 sa počas plenárneho zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy angažoval (vo veci maďarskej ústavy, pozn.) poslanec Pavol Kubovič, šéf našej parlamentnej delegácie. Mal viacero aktivít. (...) Tieto doterajšie aktivity na pôde Rady Európy vyvrcholili návštevou 5 spravodajcov Benátskej komisie Rady Európy 17. - 18. mája v Budapešti."

Aspoň jeden koaliční poslanec tak spravil. To či to robia všetci, overiť nevieme. 

Treba ale aj to povedať, kedy prijala Maďarská republika tú Ústavu. Osemnásteho apríla. Hneď na ďalšej schôdzi národnej rady na ďalšom rokovaní sme reagovali.

Maďarský parlament schválil novú ústavu 18. apríla 2011. Najbližšia schôdza parlamentu začala 17. mája 201, kde bolo prerokované zaradenie návrhu Zahraničného výboru na prijatie Vyhlásenia. 

Vyhlásenie NR SR k prijatiu Základného zákona Maďarska bolo prijaté 27. mája 2011.

Okrem toho sa ešte k tejto otázka 26. apríla 2011 konala mimoriadna Koaličná rada.