DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Banská Bystrica - komunálne volby 2014
Iné - 10.11.2014

V Banskej Bystrici s faktami pracoval takmer výlucne súcasný primátor Peter Gogola (nezávislý). Bezproblémový výsledok si pokazil tým, ked zavádzajúco obvinoval zastupitelstvo, že nereagovalo na jeho snahy riešit parkovanie v meste a spôsob vyberania parkovného. Jeho hlavní oponenti Ján Nosko (nezávislý s podporou Smeru, SDKÚ, SNS a SMS) a Pavol Bielik však zaznamenali len tri respektíve jeden faktický výrok v celej diskusii.

Peter Gogola


9 1 1 0

Ján Nosko


2 0 0 1

Pavol Bielik


0 0 0 1
Oblasť
  • Európska únia
  • Ekonomika
  • Korupcia a klientelizmus
  • Zahraničná politika
  • Vzťahy s Maďarskom
  • Sociálna politika
  • Národnostné a etnické otázky
  • Kultúra
  • Životné prostredie
  • Doprava
  • Školstvo
  • Poľnohospodárstvo
  • Reformy inštitúcií
  • Vnútrostranícka politika
  • Zdravotníctvo
  • Koaličné vzťahy
  • Život politických strán
  • Iné
  • Legislatívny proces a hlasovania
  • Hodnoty
  • Obrana, bezpečnosť, polícia
  • Iná legislatíva
  • Ústava
  • Spravodlivosť a súdnictvo
  • Vražda Jána Kuciaka
  • Regionálna problematika
  • Dianie na Ukrajine
  • Národná otázka
  • korona
  • korona-ekonomika
  • kauzy
  • interrupcie
  • voľba GenPro
  • očkovanie
  • reforma súdnictva
  • eurofondy
  • Energetická kríza 2022
  • LGBTI+
  • Migrácia
  • Energetická kríza
Politik
  • Peter Gogola
  • Ján Nosko
  • Pavol Bielik
Hodnoty
  • Pravda
  • Nepravda
  • Zavádzajúce
  • Neoveriteľné
Zrušiť všetko

Peter Gogola

Ako jediný z kandidátov mám skúsenosti s prácou primátora, za 4 roky som zrekonštruoval školy, námestie, a z BB som urobil najmenej zadĺžené krajské mesto.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Je pravda, že Peter Gogola je jediný spomedzi kandidátov na post primátora Banskej Bystrici ktorý bol predtým primátorom, aj že boli niektoré školy zrekonštruované. Zároveň je Banská Bystrica najmenej zadĺžené krajské mesto, keďže hospodári s celkovým dlhom 21.8%(Dlh je uvádzaný v pomere k bežn...

Ján Nosko

Máme tu všetky typy škôl, základná škola, konzervatórium, akadémia múzických umení.

Iné - 11.11.2014
Pravda

V Banskej Bystrici sa nepochybne nachádzajú rôzny typy základných škôl, stredných škôl odborných a gymnázií. Rovnako tu od roku 1992 pôsobí Konzervatórium Jána Levoslava Bellu, a od roku 1997 aj Akadémia umení, pod ktorú okrem Fakulty dramatických a Fakulty výtvarných umení spadá aj Fakult...

Peter Gogola

Ročne sa v meste uskutoční okolo 200 kultúrnych podujatí, medzi takými novými je griliáda, cisárska vizitácia baníctva, mestský maratón, umožnili sme zrekonštruovať amfiteáter, ktorý roky driemal, máme prvý náučný chodník vybudovaný na Urpín.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Kultúrnych podujatí v Banskej Bystrici môže byť približne 200 ročne. Patrí medzi ne aj Grilliada, Cisárska vizitácia baníctva i viaceré mestské maratóny. A kedže tohto roku bol aj zrekonštruovaný amfiteáter a otvorený náučný chodník na Urpín, výrok považujeme za pravdivý.   Len v novembri ...

Peter Gogola

V tomto mesiaci budeme odovzdávať nájomné byty na Severnej ulici, kde bude zhruba štyri desiatky nájomných bytov pre najmä mladé rodiny.

Iné - 11.11.2014
Nepravda

Na Severnej ulici v Banskej Bystrici sa skutočne budujú nájomné byty pre mladé rodiny. Podľa medializovaných informácii z mája 2014 sa jedná o presne 30 bytových jednotiek. Iné informácie z októbra 2013 hovoria o 30-32 bytových jednotiek. Peter Gogola hovorí vyššie číslo, výrok preto hodnotíme ...

Peter Gogola

My sme toto leto vymenili okná na 7 školách a očakávame energetické ušetrenie.

Iné - 11.11.2014
Pravda

V Banskej Bystrici sa skutočne menili okná na 7 základných školách. Poslednou bola základná škola Bakossova. ...

Pavol Bielik

Mesto BB patrí k najlepším mestám na Slovensku čo sa týka programu pre seniorov.

Iné - 11.11.2014
Neoveriteľné

Nenašli sme žiadne objektívne informácie, na základe ktorých by sa dali porovnávať slovenské mestá z pohľadu programu pre seniorov....

Peter Gogola

Jednu školu sme zrekonštruovali z eurofondov, sedem ďalších sme zrekonštruovali tak že sme vymenili okná za plastové. Bohužiaľ tri sa nám nepodarilo zrealizovať z eurofondov, ale tam vnímam nekorektný zásah úradu pre verejné obstarávanie, na ktorý som podal žalobu a čakám čo na to povie súd. 27 MŠ snažíme sa dávať do poriadku.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Peter Gogola správne uvádza informácie týkajúce sa projektov rekonštrukcie základných škôl v Banskej Bystrici, v rámci ktorých bola z eurofondov zrekonštruovaná len jedna ZŠ v dôsledku sporu s ÚVO a zvyšné školy boli zrekonštruované z iných prostriedkov. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. Od 3...

Peter Gogola

... 25 rokov nedokončená autobusová stanica... 24.9. bola podpísaná kúpno-predajná zmluva medzi pôvodným vlastníkom a novým investorom.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Portál Bystricoviny.sk uvádza, že objekt nedostavanej autobusovej stanice odkúpila bratislavská spoločnosť PRIMUM s.r.o. od pôvodného vlastníka SAD Banská Bystrica, pričom k zmene vlastníctva malo dôjsť pred niekoľkými týždňami (uvedený zdroj bol publikovaný 13. novembra 20...

Peter Gogola

Zmluva o prenájme parkovacích miest súkromnej spoločnosti bola podpísaná mojim predchodcom (primátorom, pozn.) Ivanom Saktorom, nezávislým s podporom Smeru. (...)Keď prokurátor poukázal na nesúlad so zákonom, hľadal som poctivo riešenie, ako dať veci do poriadku. Ja som pol roka sa snažil dohodnúť so zastupiteľstvom riešenie, nepodarilo sa . Tak som navrhol zastupiteľstvu, aby sme tú zmluvu zrušili a bude si to spravovať samotné mesto, poslanci to nepodporili.

Iné - 11.11.2014
Zavádzajúce

Napriek tomu, že väcšina faktov, ktoré uvádza primátor Gogola sú pravdivé, jeho celkový odkaz, ktorý sa snaží navodit je zavádzajúci. Primátor sa snaží tvrdit, že problém s parkovaním chce riešit, avšak zastupitelstvo jeho riešenia nepodporuje respektíve blokuje. V skutocnosti však zastupitelstvo sc...

Ján Nosko

V roku 2012 práve pán primátor vymenoval do funkcie šéfa takejto spoločnosti (mestskej, pozn.) člena strany Smer.

Iné - 11.11.2014
Neoveriteľné

Demagog.sk hodnotí výrok ako neoveriteľný, keďže strany nezverejňujú mená svojich členov. Riaditeľmi mestských podnikov v Banskej Bystrici v súčasnosti sú:BPM s.r.o. - Ing. Ján ŠaboDopravný podnik mesta Banská Bystrica, a.s.- Ing. Miroslav SnopkoMBB a.s.- Ing. Ľubomír BobákMestské lesy Banská B...

Peter Gogola

V zastupiteľstve mesta mala (v tomto období, pozn.) väčšinu strana Smer.

Iné - 11.11.2014
Pravda

V komunálnych voľbách v roku 2010 bolo do mestského zastupiteľstva volených 31 poslancov. Z toho bolo 16 poslancov zo strany Smer-SD. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.Na základe výsledkov z komunálnych volieb v roku 2010 celkovo v rámci siedmych volebných obvodov bolo zo strany Smer-SD 16 poslanco...

Peter Gogola

Trúfam si namietať proti argumentu o nevýhodných zmluvách. BB v hodnotení transparentnosti v rámci Slovenska obsadila piate miesto.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Peter Gogola zrejme hovorí o rebríčku 100 najtransparentnejších slovenských miest, ktoré každé dva roky zverejňuje Transparency International. Podľa poradia z roku 2014 Banská Bystrica skutočne obsadila 5. miesto, výrok je teda pravdivý....

Peter Gogola

V predstavenstve priemyselného parku v BB sedia nominanti strany Smer.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože člen predstavenstva spoločnosti MBB a.s pod ktorú patrí Priemyselný park Šalková je poslancom v mestskom zastupiteľstve za stranu SMER-SD. Priemyselný park v Banskej Bystrici patrí pod akciovú spoločnosť MBB. Štatutárnym orgánom je predstavenstvo, ktorého predse...

Peter Gogola

Pri hodnotení ekonomického rozvoja mesta si trúfam podotknúť, že BB je najmenej zadĺžené krajské mesto.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Podľa rebríčka INEKO o hospodárení miest a obcí z roku 2013 má Banská Bystrica najmenší celkový dlh z krajských miest na Slovensku. Banská Bystrica je na 87. mieste, ostatné krajské mestá sa umiestnili až za prvou stovkou. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý....

Ján Nosko

Robím 6 rokov riaditeľa detskej fakultnej nemocnice, bez jediného škandálu, nemocnica prosperuje, má dobré čísla, dobrý výsledok hospodárenia.

Iné - 11.11.2014
Pravda

Podľa životopisu na vlastnej webovej stránke pôsobí Ján Nosko ako riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrice od roku 2008. Rovnakú informáciu udáva aj portál bbonline.sk.Na základe Správy o finančnom hospodárení a činnosti organizácie za rok 2013 (.pdf, str. 1), Detská fa...

Peter Gogola

Nepodarilo sa mi presvedčiť zastupiteľstvo, aby podporilo moju víziu o podpore cestovateľského ruchu v meste.

Iné - 11.11.2014
Neoveriteľné
success
error