DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Chorobu slintačky a krívačky poznáme od 16. storočia. Patent z roku 2011 nedokazuje, že vírus vytvorili v laboratóriu

redakcia Demagog.sk 28.03.2025 novinky

Na Facebooku sa šíri  nepravdivá informácia, že vírus slintačky a krívačky bol vytvorený v laboratóriu v USA. Údajným dôkazom je patent na modifikovaný kapsidový proteín tohto vírusu z roku 2011. Tento patent však popisuje úpravu proteínu z obalu vírusu tak, aby sa dal ľahšie detegovať. Slintačka a krívačka je choroba popísaná už v 16. storočí, naposledy sa na Slovensku vyskytla v 70. rokoch 20. storočia.

Viaceré príspevky na Facebooku z 21. marca 2025 zdieľajú screenshoty z databázy patentov, ktoré údajne naznačujú, že vírus si niekto patentoval. “Žiaden vírus sa voľne nenachádza - vírus slintačky a krívačky bol VYROBENÝ v labáku v USA,” píše sa v nich. Príspevky majú spolu takmer tisíc zdieľaní. Túto informáciu širil aj príspevok TV Šalingrad z 22. marca 2025, 23. marca 2025 ju na Telegrame zverejnil aj účet Miroslav Kamenský, od ktorého následne na Facebook informáciu prebrali ďalší používatelia (napríklad tu a tu.)

Patent z roku 2011 popísal proteín z obalu vírusu

Slintačka a krívačka je vírusové ochorenie, ktoré napáda hospodárske ale aj divo žijúce zvieratá. Je veľmi nákazlivé, prenáša sa priamo telesnými tekutinami infikovaných zvierat, avšak aj nepriamo prostredníctvom iných zvierat, ľudí či hmyzu, ale aj neživých vecí, ako sú krmivo, podstielka, hnoj, močovka, dopravné prostriedky či prach. Na Slovensku boli 21. marca 2025 zaznamenané tri prípady výskytu, 25. marca po potvrdení vírusu na štvrtej farme vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu.

V roku 2011 si vedci Julian Seago a Nicholas Juleff z britského Pirbright Institute nechali patentovať modifikáciu proteínu z obalu vírusu slintačky a krívačky. Upravili ho spôsobom, vďaka ktorému je možné do proteínu VP1 vložiť značku, pomocou ktorej môžu tento proteín detegovať. Táto modifikácia môže viesť k vývoju nových vakcín alebo diagnostických nástrojov na boj proti slintačke a krívačke.

Britskí vedci si o patent zažiadali už v roku 2011 vo Veľkej Británii a následne v roku 2012 v USA. Patent v USA vypršal z dôvodu nezaplatenia poplatku a zanikol aj vo Veľkej Británii. Práva boli prevedené na Pirbright Institute vo Veľkej Británii, kde naďalej pôsobí jeden z vedcov, Julian Seago.

Slintačka a krívačka je choroba známa už zo 16. storočia

Za prvú jasnú zmienku o slintačke a krívačke je považovaný opis choroby hovädzieho dobytku v Benátkach v roku 1514 od talianskeho mnícha Girolama Fracastora z roku 1546. Dáta však ukazujú, že epizootie (zvieracia verzia epidémie) slintačky a krívačky sa vyskytovali už v antike v oblasti Stredomoria. 

Pokusy o vakcináciu začali už v 19. storočí, no skutočnú príčinu choroby, teda vírus, objavili až v roku 1898 profesori Loeffler a Frosch. Nasledovali ďalšie experimentálne vakcíny, k efektívnemu očkovaniu však došlo až po druhej svetovej vojne. 

V 80. rokoch choroba v Európe vymizla a očkovanie bolo pozastavené v roku 1992. Epidémia znova prepukla v roku 2001 vo Veľkej Británii, Írsku, Holandsku, Francúzsku, ale i v Uruguaji, Brazílií a Argentíne, čo viedlo k zvolaniu konferencie EÚ za účelom diskusie o lepšej prevencii a kontrole (.pdf, s. 2). Vo Veľkej Británii sa opäť vyskytla v roku 2007, ale podarilo sa ju izolovať a nepostihla ďalšie štáty.

Na Slovensku sa pred marcom 2025 naposledy táto choroba objavila v 70. rokoch 20. storočia, ako uviedla pre denník Sme hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

V roku 2007 z Pirbright Institute pravdepodobne unikol vírus slintačky a krívačky, ktorý nakazil niekoľko zvierat na blízkych farmách. V priebehu dvoch mesiacov šírenie nákazy zastavili.

Záver

Príspevky na Facebooku tvrdia, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa v marci 2025 šíri v Európe, bol vytvorený v laboratóriu v USA. Zdieľajú patent výskumníkov z Pirbright Institute z roku 2011. Tento patent sa však týka objavu miesta na kapsidovom proteíne, teda proteíne z obalu vírusu, na ktoré je možné prilepiť epitopovú značku, vďaka ktorej je možné tento proteín detegovať. Choroba slintačka a krívačka bola popísaná už v 16. storočí a na Slovensku sa naposledy vyskytla v 70. rokoch 20. storočia, nie je vyvinutá v laboratóriu v roku 2011. Príspevky preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako nepravdivé alebo čiastočne nepravdivé. 

Zdroj fotografie: DKent777, CC BY-SA 4.0 

success
error